Niecały rok temu zrobiliśmy przepyszne zielone pierogi ryżowe z bylicą i suszoną rzodkwią. Były naprawdę świetne i strasznie je polubiliśmy. Niestety bylica chińska, niezbędna do tego przepisu, jest produktem sezonowym i nie pojawia się na Islandii tak często, jak byśmy chcieli. Kiedy więc ostatnio w sklepie wietnamskim zauważyliśmy, że bylica znowu się pojawiła na półkach, kupiliśmy jej gigantyczne naręcze i dumni jak pawie poszliśmy z nią do domu z myślą o naszych ulubionych zielonych pierogach. Na całe szczęście nigdy nie mieliśmy problemów z resztą składników. Tym razem jednak musiało oczywiście okazać się inaczej. Do wypełnienia naszych pierogów potrzebowaliśmy białej rzodkwi, która niemal zawsze zalega w sklepach, choćby wszystkiego innego brakowało. Zgodnie z prawem Murphy’ego, tym razem oczywiście całkowicie ją wymiotło ze sklepów. Objechaliśmy praktycznie cały Reykjavík i okolice i jedyne co znaleźliśmy to jedną białą rzodkiew, która była tak zwiędła i giętka, że można było ją związać w supeł. Musieliśmy się więc pożegnać z naszymi pierogami i zrobić szybko coś innego z zalegającej nam w mieszkaniu tony bylicy.
Po przewertowaniu książek kucharskich i internetu zdecydowaliśmy się na yomogi dango, czyli deserowe pierożki z mąki z ryżu kleistego i bylicy. Fakt faktem, że za rzadko robimy potrawy japońskie, więc spodobał się nam pomysł japońskiego deseru z wykorzystaniem naszej bylicy. Robiliśmy już różne desery z mąki z ryżu kleistego i lubimy i ciągutkowatą konsystencję.
Bylica dodana do ciasta nie tylko sprawia, że pierożki mają piękny zielony kolor, ale też dodaje specyficznego i przyjemnego smaku. Część pierogów (te okrągłe) nafaszerowana jest słodką pastą z fasoli azuki, która jest częstym składnikiem deserów azjatyckich. My używaliśmy jej do przyrządzenia innego japońskiego deseru ichigo daifuku, ale też wietnamskiego napoju tęczowego, czy chińskich bułeczek drożdżowych i sajgonek na słodko. Druga część pierożków, ta bardziej płaska z dziurką jak w kluskach śląskich, jest pusta. Ponieważ te drugie nie mają w sobie nic słodkiego, to posypujemy prażoną mąką sojową wymieszaną z cukrem pudrem. Pierożki wypełnione słodką pastą z fasoli azuki są słodkie same w sobie, więc te posypujemy samą prażoną mąką sojową.
SKŁADNIKI
- 50 g chińskiej bylicy
- 1/8 łyżeczki sody
- 6 łyżek mąki z białego kleistego ryżu
- kilka łyżek zimnej wody
- kilka łyżek pasty z fasoli azuki*
- 2 łyżki mąki sojowej
- 2 łyżeczki cukru pudru
WYKONANIE
* Słodką pastę z fasoli azuki przygotować według tego przepisu. Można ją zrobić dużo wcześniej, nawet na kilka dni naprzód, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce, aż będzie potrzebna.
Zagotować w rondlu wodę z dodatkiem sody. Wrzucić liście bylicy. Gotować przez 3 min., po czym odcedzić i przelać zimną wodą, aż liście ostygną. Zostawić na sitku do odcieknięcia, a następnie bardzo dobrze wycisnąć. Posiekać liście bardzo drobno, a następnie rozetrzeć w moździerzu na pastę (drobne, trudne do roztarcia włókienka nie będą przeszkadzać).
Przełożyć pastę z bylicy do miski. Dodać mąkę. Mieszać i dodawać stopniowo wodę (po łyżce), aż ciasto stanie się jednolite i sprężyste (jednocześnie nie może być też za mokre).
Gotowe ciasto podzielić na połowę. Z jednej połowy uformować 5 równych kulek i zrobić palcem dołek pośrodku, podobnie jak w kluskach śląskich :) Z drugą połowę ciasta również podzielić na 5 części. Uformować w kulki, rozpłaszczyć palcami i nafaszerować odrobiną pasty z fasoli azuki. Dokładnie zlepić i ponownie uformować w kulki.
Zagotować wodę w garnku. Wrzucić razem nafaszerowane i puste pierożki dango. Zamieszać delikatnie, by pierożki nie przykleiły się do dna. Kiedy wypłyną, gotować jeszcze przez 1 minutę. Wyłożyć pierożki do miski z zimną wodą i zostawić je do ostygnięcia. Przełożyć na sitko.
Na suchej patelni, na średnim ogniu, podprażyć mąkę sojową. Często mieszać, by równo się rumieniła. Kiedy się zrumieni, wysypać do miseczki. Po całkowitym ostudzeniu, połączyć mąkę z cukrem pudrem.
Przełożyć pierożki na talerz. Pierożki z fasolą wystarczy oprószyć samą prażoną mąką sojową. Puste pierożki posypać mieszanką prażonej mąki z cukrem. Yomogi dango można podawać też z innymi dodatkami, np. z lodami.
Skomentuj