Samosy można przyrządzać na niezliczoną chyba ilość sposobów. My robiliśmy kilka rodzajów, ale jak dotąd moimi ulubionymi były samosy z jagnięciną. Były to aromatyczne pieczone pierożki, wypełnione wspaniale soczystym mięsem. Cudo. Nie zrażałem się jednak, gdy Jola zrobiła warzywne samosy, bo wiem już z doświadczenia, że wegetariańska kuchnia indyjska jest niemal zawsze świetna i pełna smaku.
Zrobiliśmy nasze warzywne samosy w dwóch wersjach z różnymi rodzajami mąki, ale z tym samym farszem. Część smażonych na głębokim tłuszczu „stożków” zrobiliśmy ze zwykłej pszennej mąki, a drugą część z mąki z ciecierzycy. Te pierwsze wyszły delikatniejsze i bardziej sprężyste od tych zrobionych z mąki z ciecierzycy, które wyszły znacznie bardziej chrupkie (chrupciejsze? :). Nie musicie robić dwóch rodzajów, choć oczywiście fajnie jest móc porównać ich konsystencję.
Warzywne samosy, rzecz jasna, najlepiej smakują kiedy nadal są ciepłe.
SKŁADNIKI
Ciasto
- 225 g mąki pszennej lub z ciecierzycy
- 1 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka oleju arachidowego + do głębokiego smażenia
- ok. 6 łyżek ciepłej wody
Nadzienie
- 2 łyżki oleju arachidowego
- 2 średnie cebule
- 300 g ziemniaków sałatkowych
- 1 średnia marchewka
- 1 łyżeczka posiekanego czosnku
- 250 g dowolnych świeżych grzybów
- 75 g zielonego groszku
- 2 łyżeczki mielonej kolendry
- 1 łyżeczka mielonego kminu
- 1/2 łyżeczki łagodnego mielonego chili
- szczypta cukru
- sól
- mielony czarny pieprz
- kilka gałązek kolendry
WYKONANIE
Wyrobienie ciasta
W misce wymieszać mąkę z solą, a następnie dodać łyżkę oleju i wodę. Zagnieść ciasto. Jeśli jest za suche, dodać nieco więcej wody. Wyrabiać ciasto na lekko oprószonej mąką stolnicy, do uzyskania gładkiej konsystencji. Zawinąć ciasto w folię do żywności i odstawić na pół godziny.
Przygotowanie farszu
Cebule bardzo drobno pokroić. Ziemniaki i marchewkę obrać i pokroić w malutką kostkę. Grzyby oczyścić i pokroić na plasterki. Groszek jeśli jest zamrożony – rozmrozić. Kolendrę posiekać.
Rozgrzać olej w szerokim rondlu, na średnim ogniu. Wrzucić cebulę i smażyć, aż zmięknie. Dodać ziemniaki i marchewkę do rondla i smażyć ok. 5 min. Dodać wszystkie pozostałe składniki prócz posiekanej kolendry. Doprawić solą i pieprzem. Mieszać i smażyć przez kilka minut, aż warzywa będą miękkie. Na koniec wymieszać z posiekaną kolendrą i pozostawić farsz do całkowitego ostudzenia.
Formowanie samosów
Podzielić ciasto na 6 równych części. Z każdej uformować kulkę, a następnie rozwałkować na kółko o średnicy 15 cm. Każde kółko przeciąć na pół. Zwilżyć przecięty brzeg jednego z półkoli, uformować stożek i zlepić zwilżone brzegi. Wypełnić stożek nadzieniem (nie do samego górnego brzegu), zwilżyć pozostały brzeg i zlepić szczelnie samosę. Wykonać w ten sam sposób wszystkie samosy. Układać je na pergaminie.
Smażenie samosów
Rozgrzać olej do głębokiego smażenia do 180oC. Smażyć samosy partiami po ok. 5 min., obracając je w połowie smażenia, aż będą rumiane i chrupkie. Wyjmować na ręcznik papierowy do odsączenia. Samosy najlepiej smakują na ciepło.
Skomentuj