Zawsze twierdzimy, że nie ma tak naprawdę czegoś takiego jak kuchnia tajska. Jest kuchnia pochodząca z Tajlandii. Dania kuchni z północy całkowicie różnią się od tych z południa itd. Dania z centrum Tajlandii są bogate w smaku, te z południa super ostre, ale to dania z północy są, według nas, najciekawsze. Ten region, położony bliżej Kambodży, zawsze był regionem biedniejszym. Często jednak to te biedniejsze regiony świata podarowały nam najciekawsze dania i smaki.
Z północy Tajlandii pochodzi kilka naszych ulubionych potraw tajskich. Najlepsza na świecie kiełbasa sai ua, wspaniały „krwiożerczy” laap z mięsa i podrobów, czy też laap z kaczki, czy niebywale aromatyczna zupa z kurczakiem. Z północy Tajlandii pochodzi nasza najbardziej na świecie ulubiona przyprawa, czyli pieprz makhwen, której zdobycie kosztowało nas naprawdę sporo trudu ale teraz dodajemy jej jak szaleni do wszystkiego gdzie się da.
Ponieważ północna Tajlandii była zawsze regionem znacznie biedniejszym, to wyjątkowo szanuje się tam każdy składnik. Królują tam dania z wieprzowiny i zjada się każdy możliwy fragment świni, tak jak było w przypadku naszego laapa. Krew jest bardzo częstym składnikiem wielu potraw. W okolicach Chiang Rai znana jest nawet zupa z surowej krwi i kawałków surowych podrobów wieprzowych. Kłóci się to z wszystkimi możliwymi zasadami kulinarnymi znanymi na świecie oraz ze zdrowym rozsądkiem, ale podobno zupa jest pyszna.
Nasze curry z krwią i żeberkami nie jest może aż tak odważne, bo krew dodana do potrawy jest uparowana. W smaku curry jest mocno mięsne, słonawe, lekko i przyjemnie ostrawe, a pomidorki dodają nieco słodkiego smaku. Żeberka wieprzowe są oczywiście lekko tłuste ale dzięki temu danie ma mocny, mięsny smak. Gdy będziecie doprawiać tę zupę curry, to nie bójcie się dodać nieco więcej sosu rybnego, niż mogłoby się wydawać. Makaron khanomin jiin, z którym jemy całe danie, jest sam w sobie raczej bez smaku, więc słoność się wyrówna.
Żeby nasze curry z krwią smakowało idealnie, to dodatkowo podajemy trochę gotowanych jajek, marynowanej kapusty sitowatej, kiełków, prażonych papryczek chili i trochę białej kapusty do przegryzania.
SKŁADNIKI
Pasta curry
- 7 g suszonych długich papryczek chili
- ½ łyżeczka soli
- 6 g korzeni kolendry
- 7 g trawy cytrynowej (tylko białe części)
- 9 g świeżych korzeni galangala
- 10 g korzenia kurkumy
- 1 łyżka + 1 łyżeczka pasty krewetkowej
Curry
- 500 g żeberek wieprzowych
- 1½ łyżeczki soli
- 4½ szklanki wody
- 350 g chudej mielonej wołowiny
- 1½ łyżki sosu rybnego
- 1½ łyżeczki jasnego sosu sojowego
- ½ łyżeczki sosu z żółtej soi
- 1½ łyżeczki cukru
- 250 g pomidorków koktailowych
- 120 g krwi wieprzowej
- 350 g suchego makaronu khanom jiin
Dodatki
- 3 jajka ugotowane na twardo
- marynowana kapusta sitowata
- kiełki fasoli mung
- drobno pokrojona biała kapusta
- prażone suszone papryczki chili
WYKONANIE
Wykonanie pasty
Pokruszyć suszone chili i utrzeć je w moździerzu z solą na proszek. Dodawać kolejno posiekane: korzenie kolendry, trawę cytrynową, galangal i kurkumę, ucierając całość na pastę przed dodaniem następnego składnika. Na koniec dodać pastę krewetkową i dobrze rozprowadzić.
Gotowanie curry
Wlać krew do małej miski. Położyć na sitku parownika, przykryć i parować kilka minut, aż krew się zetnie. Wyjąć miskę, przestudzić i potroić krew na kawałki.
Żeberka pokroić w poprzek na 5 cm długości, a potem przeciąć na indywidualne żeberka. Wymieszać w rondlu żeberka z solą i wodą. Zagotować, zmniejszyć ogień, zebrać pianę i gotować przez pół godziny. Dodać pastę curry, wołowinę, sos rybny, sos z żółtej soi i cukier. Gotować, aż żeberka będą miękkie (ok. 15 min.).
Pomidorki przekroić na połówki, wrzucić je do zupy wraz z pokrojoną krwią i gotować 5 minut. Wyłączyć ogień i zostawić, aż curry przestygnie. Jeśli trzeba, doprawić jeszcze sosem rybnym.
Przygotowanie dodatków i serwowanie
Marynowaną kapustę sitowatą odcisnąć i namoczyć w wodzie na 10 min. Odcedzić i pokroić na małe kawałki.
Kiełki położyć na sitku i zanurzyć we wrzątku. Wyjąć po kilku sekundach, wyłożyć do wody z lodem i odcedzić.
Makaron ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Rozłożyć makaron do kilku misek. Zalać zupą, wyłożyć mięso, krew i pomidory. Podawać z dodatkami.
Skomentuj