Bezmięsne szaszłyki ze słodkawego, śmietankowego w smaku serka paneer, cebuli i papryki. Rewelacyjna w smaku lekka przekąska podana z tamaryndowym chutney’em. Grillowany serek zyskuje dymny smak i staje się chrupki z zewnątrz.
Choć można już kupić w niektórych sklepach gotowy serek paneer, to dla większości z nas nie jest on jeszcze dostępny. Na szczęście jest bardzo prosty do przygotowania w domu. Wystarczy mocno podgrzać mleko, prawie do temperatury wrzenia i wlać sok z cytryny. Po wytrąceniu się sera, przelać go przez sitko wyłożone ściereczką, a potem to już tylko ściskać, ściskać, ściskać i wyciskać jak najwięcej serwatki. Jeśli chcemy uzyskać serek w bardzo zwartej formie, jak do przepisu na szaszłyki tikka, należy, zawinięty w ścierkę, przycisnąć czymś ciężkim (miska z wodą lub książka) i zostawić na kilka godzin. By uzyskać ilość serka wystarczającą do tych szaszłyków należy wziąć 4 litry pełnego mleka i 2 cytryny.
SKŁADNIKI
- ok. 300 g serka paneer
- 1 duża cebula
- ½ czerwonej papryki
- ½ zielonej papryki
- 2 łyżki rozpuszczonego ghee lub masła
Marynata
- 3 cm korzenia imbiru, zetrzeć na tarce
- ½ łyżeczki ostrego proszku chili
- 1 łyżeczka nasion adżwanu
- 1 łyżeczka proszku z suszonego mango albo z tamaryndu
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka przyprawy garam masala
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżka mąki z ciecierzycy
- 100 ml gęstego jogurtu naturalnego
Do podania
- chlebki chapati lub naan
- tamaryndowy chutney
WYKONANIE
Namoczyć w zimnej wodzie 6 patyczków do szaszłyków (ok. pół godziny).
Serek paneer, papryki i cebulę pokroić w kostkę o wielkości 2,5 x 2,5 cm i włożyć do dużej miski. W małej misce zmieszać razem wszystkie składniki marynaty, dobrze wymieszać i wlać do miski z serkiem i warzywami. Wymieszać dobrze, ale delikatnie, by nie połamać kostek serka. Przykryć miskę i włożyć do lodówki przynajmniej na pół godziny.
Nabić serek paneer i warzywa na patyczki. Smażyć na grillu lub lekko naolejowanej patelni grillowej po kilka minut na każdej stronie, aż szaszłyki się ładnie zrumienią. Podczas pieczenia smarować szaszłyki masłem lub ghee.
Podawać od razu po upieczeniu z chlebkami chapati lub naan oraz tamaryndowym chutney’em.
Skomentuj