Steamboat, inaczej hot-pot, to danie, które składa się z rosołu serwowanego na stół w garnku i pokrojonych różnych składników, ułożonych wokół garnka. Rosół jest podgrzewany tak, by ciągle delikatnie się gotował. Każdy gość umieszcza w rosole swoje ulubione składniki i po krótkim gotowaniu nakłada sobie na swój talerz. Jest to świetna potrawa na rodzinne spotkania, która sprawia, że posiłek staje się nie tylko posiłkiem, ale też wspólną atrakcją i okazją do rozmów. Praktycznie każdy z biesiadników będzie też zadowolony z posiłku, gdyż każdy je to, na co ma ochotę, ugotowane według swoich upodobań.
Podobne danie, jak ten steamboat z łososiem, spotyka się w wielu kuchniach azjatyckich. Japończycy mają swoje sukiyaki czy shabu-shabu, Tajowie mają swoją wersję zupy suki, wreszcie, rzecz jasna, są powszechnie znane chińskie hot-poty. Tradycja siadania razem przy stole wokół garnka z gorącym bulionem i gotowania sobie ulubionych składników jest bardzo popularna w krajach azjatyckich, ale oczywiście też i w wielu innych miejscach świata. Przecież fondue to nic innego, jak serowa wersja hot-pota.
SKŁADNIKI
Rosół
- 1 kg głów lub/i korpusów z łososia
- 4 łodygi trawy cytrynowej
- 4 cm korzenia imbiru
- 15 suszonych grzybów shiitake
- 2 strąki czarnego kardamonu
- 2 strąki anyżu gwiazdkowego
- 2 korzenie kolendry
- 2 pomidory
- 2 świeże długie czerwone papryczki chili
- 1 łyżka sosu orzechowego (satay)
- ½ ananasa
- sok z 2 limonek
- 1 łyżka soli
- ½ szklanki sosu rybnego
Składniki do zanurzania
- 800 g filetu z łososia
- 4 pomidory
- 400 g miękkiego tofu
- 400 g suchego, płaskiego makaronu ryżowego lub 1 kg makaronu ryżowego domowej roboty (pociąć na szerokość ok. 1 cm)
- 1 mała kapusta pekińska
- pęczek rukwi wodnej
- pęczek szpinaku wodnego
- 1 kapusta sitowata
- 300 g grzybów enoki
WYKONANIE
Namoczyć grzyby shiitake w gorącej wodzie na ok. pół godziny. Kiedy całkowicie zmiękną przemyć je dokładnie pod bieżącą wodą, zostawić na sitku do odcieknięcia, po czym odciąć nóżki.
Trawę cytrynową i oczyszczone korzenie kolendry zbić lekko tłuczkiem. Imbir obrać i pokroić na plastry. Pomidory pociąć w ósemki. Ananasa obrać i pokroić na plastry. Papryczki chili również pokroić na plasterki.
Głowy i/lub korpusy z łososia umieścić w dużym garnku. Zalać je 3 litrami zimnej wody, przykryć i zagotować. Zdjąć wytworzoną pianę i dodać trawę cytrynową, imbir, grzyby shiitake, kardamon, anyż gwiazdkowy i korzenie kolendry. Gotować na małym ogniu przez godzinę.
Dodać pozostałe składniki rosołu. Gotować jeszcze przez 5 minut.
Podczas gotowania rosołu przygotować wszystkie składniki do zanurzania. Filet z łososia umyć, usunąć łuski i pokroić na kawałki 3 cm x 5 cm. Kapustę pekińską pokroić na duże kawałki. Szpinak wodny pokroić na 7 cm odcinki. Liście kapusty sitowatej porwać na mniejsze kawałki. Tofu pokroić w dużą kostkę, a pomidory w ósemki. Odciąć twarde końcówki grzybów enoki i porozrywać każdy pęczek grzybów na mniejsze pęczki.
Przelać rosół wraz z grzybami, ananasem do czystego, mniejszego garnka, odsiewając rybie kości i przyprawy. Garnek z rosołem postawić na kuchence, podgrzewaczu lub małym piecyku tao na stole, a wokół garnka ustawić wszystkie składniki do zanurzania. Garnek powinien być podgrzewany na niskim/średnim ogniu przez cały czas jedzenia zupy, by zupa delikatnie się gotowała. Każdy gość zanurza sobie w rosole wybrany zestaw składników i jak tylko rosół zacznie się ponownie gotować, wyjmuje je łyżką cedzakową lub pałeczkami na talerz i zalewa rosołem.
Dzięki za przepisy, macie bardzo fajnego bloga! Zaobserwowałam Was na insta, chciałam też dodac go do swojego feedly, tylko widzę, że od sierpnia nie działa Wasz rss. :( Będziecie to naprawiac?
Będziemy się starać coś zrobić w tej sprawie, ale to jakiś poważniejszy problem. Damy znać jak będzie już działać. Pozdrawiam serdecznie. Jola