Niektóre potrawy nie muszą być nie wiadomo jak trudne, żeby były smaczne. W przypadku kuchni tajskiej jednak nawet i takie danie wymaga odrobiny pracy. Smażony ryż z pastą krewetkową jako taki przyrządza się dość szybko, ale nie jemy przecież samego ryżu. Dochodzą różne dodatki, które też trzeba przygotować przed głównym smażeniem.
Żeby prosta potrawa z prostych składników była smaczna, to powinniśmy zadbać, żeby była przygotowana z najlepszych składników. W Tajlandii każdy region ma swoją wersję pasty krewetkowej, które różnią się od siebie nieco smakiem. Poza Tajlandią nie jesteśmy jednak tak rozpieszczani. W sklepach azjatyckich można zazwyczaj kupić kilka rodzajów pasty krewetkowej. Dobra pasta krewetkowa powinna być wyrazista w smaku, miękka w konsystencji i nie za bardzo słona. Idąc do sklepu azjatyckiego mamy więc dwie opcje. Albo kupimy najdroższą licząc, że będzie najlepsza, albo musimy kupić wszystkie i wybrać najlepszą samemu. Ja bym polecał to drugie rozwiązanie.
Nasz smażony ryż z pastą krewetkową podajemy z najróżniejszymi dodatkami. My poszliśmy na całości i przygotowaliśmy ich naprawdę sporo. Zjedliśmy go z pokrojonym w julienkę zielonym mango, kolendrą, suszonymi krewetkami, szalotkami, fasolką wężową, ogórkiem, słodką wieprzowiną i omletem z cha om, czyli akacją azjatycką. Jak sami widzicie tytuł „smażony ryż z pastą krewetkową” nie oddaje całkowicie sensu tej potrawy. Ryż sam w sobie jest smaczny, ale o całości dania stanowią wszystkie dodatki. Jest to niezwykle częste w kuchni azjatyckiej, szczególnie tajskiej, że danie główne jest tylko okazją do podania dużej ilości miseczek z najróżniejszymi wspaniałościami. Nie musicie oczywiście robić wszystkich dodatków naraz i możecie wybrać te, które lubicie najbardziej. Pamiętajcie jednak, żeby jednak mieć kilka do wyboru.
SKŁADNIKI
- 1 łyżka posiekanych korzeni kolendry
- 1 ząbek czosnku
- szczypta soli
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1 czubata łyżka tajskiej pasty krewetkowej bardzo dobrej jakości
- 2 szklanki ugotowanego ryżu jaśminowego
- 1 1/2 łyżki białego octu 5%
- ok. 1 łyżka białego cukru, do smaku
Dodatki
- 1 limonka
- 1/2 szklanki suszonych krewetek
- 1 małe zielone mango
- 3 tajskie szalotki
- 2 łodygi trawy cytrynowej
- 1 łyżka liści kolendry
- 4 maleńkie papryczki chili (scuds)
- omlet z cha-om (akacji azjatyckiej)
- ogórek
- fasolka wężowa
- kapusta pekińska
Słodka wieprzowina
- 200 g surowego boczku
- 6 łyżek posiekanego cukru palmowego
- 1 łyżka sosu rybnego
- 1 strąk anyżu gwiazdkowego
WYKONANIE
Przygotować dodatki
Limonki pokroić na cząstki. Suszone krewetki namoczyć na kilka minut w ciepłej wodzie, po czym odcedzić i przesuszyć. Mango obrać i pokroić w julienkę, szalotki na małe cząstki, trawę cytrynową na cieniutkie plasterki (użyć tylko białych części), podobnie papryczki. Ogórka pokroić na grube plastry, fasolke na krótkie odcinki, a kapustę porwać na kawałki.
Omlet usmażyć według naszego przepisu na omlet z cha-om.
Słodka wieprzowina jest jednym z dodatków do potrawy. Należy go przygotować najwyżej na parę godzin wcześniej i utrzymywać w cieple, by nie stwardniała. Boczek przekroić na 2 równe kawałki. Gotować go ok. 15 min. Sprawdzić, czy nie jest surowy w środku. Jeśli jest ugotowany, wyjąć i przestudzić. Pokroić w kostkę (ok. 1 cm). W malutkim rondelku rozpuścić cukier palmowy. Wrzucić pokrojony boczek, sos rybny i anyż gwiazdkowy. Gotować na najniższym możliwym ogniu pod przykryciem, aż boczek zrobi się brązowy, ale ciągle jeszcze będzie miękki. Zwykle trwa to ponad pół godziny. Czasem trzeba podlać boczek odrobiną wody podczas gotowania, jeśli cukier zaczyna karmelizować. Kiedy boczek jest gotowy, odstawić z ognia i trzymać w cieple.
Usmażyć ryż
Korzenie kolendry, czosnek i sól utrzeć w moździerzu na pastę. Rozgrzać olej w woku na średnim ogniu. Dodać pastę i przesmażyć ją, aż zacznie mocno pachnieć (nie dopuścić, by się zrumieniła). Wrzucić pastę krewetkową, mieszać i smażyć na niewielkim ogniu, rozbijając grudki pasty. Dodać ryż. Mieszać delikatnie by nie zniszczyć ziaren, ale by pasta dokładnie pokryła ryż. Próbować nie dopuścić do wprzywierania ryżu. Przyprawić ryż octem i cukrem. Prawdopodobnie nie trzeba będzie solić potrawy. Ma być bardzo delikatnie słona od pasty krewetkowej. Odstawić do przestudzenia na ok. pół godziny.
Serwowanie
Smażony ryż z pastą krewetkową podawać ze wszystkimi dodatkami. Rozłożyć ryż na talerze, wycisnąć na niego nieco soku z limonki i wymieszać z małą ilością słodkiej wieprzowiny, suszonych krewetek, zielonego mango, szalotek, trawy cytrynowej, kolendry, chili i omletu. Jeść z resztą surowych warzyw.
Skomentuj