Bardzo proste danie będące czymś z pogranicza sałatki i chińskiego stir-fry. Potrzebne nam będą warzywa, grzyby shimeji, trochę bulionu i dodatkowy „specjalny” składnik, czyli szynka. Najlepiej by było, gdyby to była tradycyjna chińska szynka z prowincji Junnan. Ponieważ szanse na zdobycie takiej szynki są zdecydowanie niewielkie, możemy ją zastąpić wędzoną szynką, najlepiej typu serrano czy janbon. Dodatek wędzonego i słonego smaku szynki nadaje naszej potrawie ciekawego, nieco dymnego smaku, który doskonale komponuje się z delikatnym grzybowym smakiem shimeji.
Ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, sałatka z grzybami shimeji i szynką, jest też potrawą stir-fry, to składniki przewidziane są na raczej małą porcję. Potrawy smażone na szybko w woku zawsze robimy w niewielkich ilościach, ponieważ dodanie zbyt wielu składników naraz ostudza woka. Jeżeli chcecie powiększyć ilość sałatki, to oczywiście trzeba ją i tak smażyć porcjami.
SKŁADNIKI
- 4 łyżki bulionu wieprzowego
- 1 łyżeczka jasnego sosu sojowego
- 1 łyżeczka cukru
- szczypta białego pieprzu
- 2 łyżki oleju
- 50 g szynki janbon lub serrano albo 100 g wędzonej szynki wiejskiej
- 50 g zielonych łagodnych papryczek chili
- 7 g korzenia imbiru
- 10 g czosnku
- 1 średnia kolba kukurydzy
- 100 g grzybów shimeji
- 60 g cebuli
- 60 g marchwi
- 15 g szczypioru
WYKONANIE
Szynkę pokroić na krótkie paski. Papryczki przeciąć wzdłuż, usunąć nasiona i pokroić na duże kawałki. Imbir obrać i pokroić na sienkie słupki. Czosnek zgnieść w moździerzu na małe kawałki. Obkroić kolbę z ziaren (potrzeba ok. 1 szklanki ziaren). Cebulę pokroić w piórka. Marchew pociąć na plastry. Szczypior pokroić na długie kawałki.
W małej misce wymieszać bulion, sos sojowy, cukier i pieprz.
Rozgrzać olej w woku na dużym ogniu. Kiedy zacznie dymić, zdjąć wok z ognia i wrzucić szynkę, papryczki, imbir i czosnek. Smażyć, mieszając przez ok. pół minuty, aż imbir i czosnek zaczną mocno pachnieć. Postawić wok znów na ogniu i dodać kukurydzę, grzyby, cebulę oraz marchew. Smażyć i mieszać przez minutę. Wlać przygotowany sos. Gotować aż warzywa nieco zmiękną, a sos trochę zgęstnieje. Dodać szczypior, smażyć kilka sekund, po czym zdjąć wok z ognia i przełożyć potrawę na talerze.
Skomentuj