Zapomnijcie na chwilę o sajgonkach na słono i przygotujcie słodkie sajgonki. Smak tego deseru pozwoli Wam ujrzeć sajgonki w zupełnie innym świetle! W tym przepisie używamy do faszerowania sajgonek pasty z fasoli azuki, która jest w Azji bardzo popularnym składnikiem deserów. Jeśli jednak nie od razu dacie się przekonać do słodzonej fasoli, spróbujcie zamiast niej użyć nadzienia czekoladowego. Nam słodka pasta z azuki bardzo przypadła do gustu, więc niedługo pojawią się też przepisy na inne jej wykorzystanie.
SKŁADNIKI
- 10 małych, cienkich płatów ciasta na sajgonki (12,5 x 12,5 cm lub 10 x 10 cm)
- 400 g słodzonej pasty z fasoli azuki (z puszki lub domowej roboty * )
- 1-2 niedojrzałe, twarde banany, obrać, przeciąć na pół w poprzek i pokroić wzdłuż na bardzo cienkie plasterki
- 2 łyżki oleju arachidowego
Do serwowania
- 50 g orzechów włoskich
- syrop klonowy
- lody waniliowe
* Pasta z fasoli azuki
- 200 g suchej fasoli azuki
- 100 g brązowego cukru
- 1/3 łyżki soli
WYKONANIE
Jeśli nie używamy puszkowanej pasty z fasoli azuki, należy rozpocząć od jej przygotowania. Namoczyć fasolę azuki w zimnej wodzie na ok. 8 godz. Odcedzić, przełożyć do garnka, zalać zimną wodą i zagotować. Gotować 3 min., odcedzić, przepłukać, znów wrzucić do garnka, zalać czystą, zimną wodą i znów zagotować. Jeszcze raz powtórzyć odcedzanie i przepłukiwanie. Taki proces ma na celu usunięcie wszelakich zanieczyszczeń, w wyniku czego otrzymamy dobrej jakości pastę. Tym razem, po przepłukaniu fasoli i garnka, zalewamy azuki wodą do wysokości 2-3 cm nad fasolą i gotujemy, aż będzie bardzo miękka i będzie się łatwo rozpadać od dotknięcia łyżką (ok. 1-1,5 godz.). Odcedzić fasolę, z powrotem wrzucić ją do garnka i postawić na małym ogniu. Posolić i małymi porcjami dodawać cukier, mieszając drewnianą łyżką. Gotować całość ok. 20 min., do momentu kiedy cukier całkowicie się rozpuści i zostanie wchłonięty przez fasolę. Jeśli chcemy uzyskać bardzo gładką pastę, można przecisnąć ją przez praskę do ziemniaków lub ugnieść tłuczkiem.
Na suchej patelni, bez oleju, uprażyć orzechy, przestudzić je i zgnieść je lekko rączką noża. Odstawić.
Po jednym płacie ciasta układać na desce lub talerzu. Wykładać na środek po 2-3 łyżeczki pasty z azuki i rozprowadzać ją łyżeczką, przykrywając ¾ powierzchni płata ciasta. Pozostawiona część ciasta przy górnej krawędzi posłuży do sklejenia sajgonki. Na paście ułożyć 1-2 plasterki banana. Zawinąć lewy i prawy bok ciasta do środka, a począwszy od dolnego, zawijać całość w rulon. Zwilżyć wodą wolny brzeg ciasta i skleić sajgonkę. Położyć na talerzu (sklejoną stroną do dołu) i przykryć folią, by ciasto nie wysychało. W ten sposób wypełnić farszem i zwinąć pozostałe sajgonki.
Rozgrzać olej na patelni i smażyć sajgonki partiami. Kiedy jedna strona zrobi się chrupka, przekręcać rulony na inny bok. Zdjąć z patelni.
Sajgonki podawać na ciepło, posypane orzeszkami i skropione syropem klonowym, w towarzystwie lodów waniliowych.
Skomentuj