Choć suchy makaron ryżowy khanom jiin jest dostępny w sklepach, swojski jest nieporównywalnie smaczniejszy, a i sama frajda, że wykonało się go samemu jest wspaniała. Cienki makaron ryżowy, wyglądem przypominający spaghetti, nazywa się po tajsku khanom jiin. Tego typu makaron jest też popularny w innych azjatyckich krajach, np. w Wietnamie.
Pierwszym etapem przygotowania khanom jiin jest namoczenie mąki w wodzie i pozostawienie jej do fermentacji na 4 dni. Potem gotujemy ciasto, trochę podobnie jak robimy ptysie. Po wyrobieniu, należy wycisnąć makaron korzystając z praski do ziemniaków. I tu ważna uwaga: praski są różne, te z dziurkami na bokach nie są tak odpowiednie do tego celu jak te, które mają tylko dziurki na podstawie. Przekonaliśmy się na własnej skórze :)
Choć czterodniowy proces fermentacji nie jest konieczny, by makaron wyszedł, to jednak wpływa to bardzo na jego smak. Jeśli nie możecie czekać 4 dni, to fermentujcie mąkę choć przez noc. Smak nie będzie taki charakterystyczny i mocny, jak powinien mieć khanom jiin, ale makaron i tak wyjdzie na medal.
SKŁADNIKI
- 2 szklanki mąki ryżowej + do podsypywania
- 1 3/4 szklanki wody
- 1 1/2 łyżki oleju szalotkowego albo arachidowego
- 1/2 szklanki skrobi z tapioki
WYKONANIE
Wymieszać w misce mąkę ryżową i wodę, aż mieszanina będzie jednolita. Przykryć miskę i odstawić do fermentacji w temperaturze pokojowej na 4 dni.
Zlać wodę znad mąki i dolać 4 łyżki świeżej zimnej wody. Wymieszać.
W szerokim garnku z grubym dnem rozgrzać olej na dużym ogniu. Kiedy olej zrobi się gorący, wlać ciasto i zmniejszyć ogień do małego. Następną czynność najlepiej wykonywać w dwie osoby: jedna powinna trzymać mocno garnek za uszy, starając się by się nie ruszał, a druga – szybko i mocno musi mieszać ciągle ciasto drewnianą łyżką. Ciasto zacznie gęstnieć, ale należy gotować i mieszać dalej przez ok. 5 min. Ciasto ma się stać bardzo gęste i twarde. Jeśli część ciasta przywrze do garnka, nie należy go zeskrobywać.
Przenieść ciasto do stojącego miksera z haczykiem do ciasta, dodać skrobię z tapioki i mieszać całość przez ok. 10 min.
Zagotować duży garnek osolone wody. W międzyczasie przenieść ciasto na oprószoną mąką ryżową stolnicę. Wyrabiać przez kolejne 5 min. Zawinąć gotowe ciasto w folię do żywności, by nie wysychało.
Przygotować sobie dużą miskę z lodowatą wodą oraz drugi duży garnek z położonym na nim sitkiem.
Podzielić ciasto na 2 części i jedną z nich umieścić w prasce do ziemniaków. Trzymając praskę nad wodą, wyciskać ciasto przez dziurki (będzie dość ciężko). Trzeba to zrobić dość sprawnie. Kiedy wyciśniemy całe ciasto, należy obniżyć praskę, by znalazła się bardzo blisko wody i potrząść nią kilka razy z boku na bok. Dzięki temu, makaron sam się oderwie od resztek ciasta w prasce i wpadnie całkowicie do wody. Gotować makaron 1,5 – 2 minut. Zestawić z ognia, przelać przez sitko umieszczone na drugim garnku. Wodę postawić na ogniu do ponownego zagotowania, a makaron na sitku zanurzyć w misce z zimną wodą i mieszać go, by jak najszybciej całkowicie się ochłodził. Wyjąć z wody sitko z makaronem i pozostawić do odcieknięcia.
Ugotować drugą porcję makaronu, wymieniając zimną wodę, jeśli nie jest już dostatecznie lodowata. Na koniec połączyć na sitku cały makaron i jeszcze raz przelać zimną wodą. Makaron najlepszy jest ugotowany w ten sam dzień, ale można go przykryć i trzymać w lodówce przez 1 dzień.
Makaron khanom jiin podaje się z tajskimi curry (np. Rybne curry z dzikiego imbiru), w potrawach stir-fry (Smażony makaron ryżowy khanom jiin), czy na słodko (Orzeźwiający makaron z ananasem i zielonym mango). Przed serwowaniem najczęściej zwija się go w kłębki na palcach ręki i układa na talerzu. Zobaczcie również przepis na płaski makaron ryżowy domowej roboty, którego też używa się do potraw azjatyckich bardzo często.
Skomentuj