Indyjska pakora, to nic innego jak mięso, owoce morza lub warzywa zanurzone w pełnym różnych przypraw cieście z mąki z ciecierzycy i usmażone na głębokim oleju. Nie trzeba się zbyt długo zastanawiać, by zauważyć analogię do japońskiej tempury.
Mąka z ciecierzycy ma specyficzny smak, dlatego nie polecamy zastępować jej zwykłą mąką, choć na upartego – można. Najtrudniejsze, jak zwykle przy podawaniu przepisów na wszelkiego rodzaju ciasta, jest opisanie konsystencji, jaką trzeba uzyskać. Tu ta konsystencja jest bardzo istotna. Ciasto ma być bardzo gęste, by krewetki raczej trzeba było w nim obtaczać, niż tylko zanurzać.
Krewetki podawać należy bardzo ciepłe. Ciasto jest wtedy mięciutkie i najsmaczniejsze. Kiedy przestygnie, to już nie to samo. Jeśli więc będziecie smażyć krewetki partiami, dobrze jest trzymać już gotowe partie w piekarniku, na najniższej temperaturze, by nie traciły ciepła. I jeszcze jedno: koniecznie podawajcie je ze słodko – kwaśnym chutney’em z pomidorów i ogórków. Wtedy wystarczy tylko rozsiąść się w wygodnym fotelu i delektować każdym kęsem :)
SKŁADNIKI
- 500-600 g dużych krewetek (po obraniu z pancerzy i zostawieniu ogonów)
- 3 zielone długie papryczki chili
- 4 średnie ząbki czosnku
- olej arachidowy do głębokiego smażenia
Ciasto
- 150 g mąki z ciecierzycy
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki mielonej kurkumy
- ½ łyżeczki nasion kminu rzymskiego
- ½ łyżeczki utartych w moździerzu nasion kolendry
- ½ łyżeczki przyprawy garam masala
- 100-150 ml ciepłej wody
WYKONANIE
Oczyszczone i pozbawione pancerzy krewetki włożyć do miski. Dodać zgnieciony praską czosnek. Z papryczek usunąć nasiona i bardzo drobno pokroić. Wrzucić do miski z krewetkami. Wymieszać całość i odstawić.
Wszystkie suche składniki na ciasto wymieszać w kolejnej misce. Dodać 100 ml wody, wymieszać i dodawać po trochu więcej wody, aż powstanie bardzo gęste, gładkie ciasto. Ciasto nie może być lejące, musi być w stanie grubą warstwą pokryć krewetkę i bardzo wolno z niej spływać (a raczej zsuwać się :). Odstawić ciasto na kilka minut.
Rozgrzać olej do głębokiego smażenia we frytkownicy lub woku, do temperatury 180oC. Obtaczać w cieście po jednej krewetce, trzymając ją za ogon i przenosić do oleju. Nie wrzucać od razu całej, a zanurzać stopniowo, by ciasto lekko się zestaliło zanim wrzucimy krewetkę całkiem (w ten sposób nie przykleją się do dna, ani do siebie nawzajem). Smażyć 3-4 min., aż ciasto się zarumieni i będzie chrupkie z zewnątrz. Wyjąć krewetki na chwilę na ręcznik papierowy, a potem wyłożyć i przestudzić lekko na kratce. Podawać jeszcze bardzo ciepłe z chutney’em z pomidorów i ogórków.
Skomentuj