
kardamon tajski
Kardamon to jedna z najstarszych znanych nam przypraw. Jest też jedną z najdroższych przypraw, zaraz po szafranie czy wanilii. Z początku używany w kuchniach bliskowschodnich, Indiach i Chinach, potem rozpowszechnił się na całym świecie. Jest bardzo popularny w krajach skandynawskich, dokąd dotarł przywieziony przez podróżujących po całym świecie Wikingów.
Kardamon ma mocny zapach i lekko pikantny słodko-cytrusowy smak. Sprzedawany jest w całych strąkach, nasionach lub zmielony. Najlepiej jest kupować kardamon w strąkach, gdyż najdłużej utrzymuje swój smak i aromat. Bardzo łatwo można go utrzeć w moździerzu, uwalniając jego wyraźny smak. Jeżeli zamierzamy dodać kardamonu do potraw duszonych czy curry, najlepiej jest zgnieść lekko strąki i dodać do potrawy zarówno znajdujące się w strąkach nasiona jak i łuskę. Uzyskamy w ten sposób najmocniejszy smak. Przed podaniem potrawy łuskę lepiej jest usunąć, gdyż jest twarda i nieco gorzka. Do deserów czy napojów zazwyczaj uciera się same nasionka, bez łuski.
Kardamon występuje w kilku odmianach i wszystkie używane są w kuchni azjatyckiej. Najpopularniejsze z nich to kardamon zielony, czarny oraz kardamon tajski. Do potraw tajskich najlepiej jest używać oczywiście tajskiej odmiany, bowiem większość przepisów na te dania jest zbalansowana smakowo pod kątem właśnie tej wersji kardamonu. Małe i okrągłe białawo – beżowe kuleczki (zdjęcie powyżej), w Tajlandii nazywane „luk krawan”, można kupić w dobrych sklepach z produktami tajskimi, lub bez problemu zamówić przez internet. Częsciej spotykana w kuchni zachodniej odmiana, czyli kardamon zielony, może w ostateczności być używany jako substytut, jednak trzeba pamiętać, że smak potrawy nie będzie idealnie ten sam. Kardamon zielony ma mocniejszy smak i zapach, niż tajski, więc jeżeli decydujemy się zastąpić jedną odmianę drugą, musimy tak dostosować ilość dodawanej przyprawy, żeby nie zdominowała smaku. To samo, rzecz jasna, dotyczy zastępowania przypraw w drugą stronę. Jeżeli używamy kardamonu tajskiego zamiast zielonego, musimy dodać go nieco więcej. Kardamon czarny ma bardzo mocny i wyraźnie wyczuwalny dymny posmak i dodaje potrawom też jakby cierpkiego smaku, więc zdecydowanie odradzamy używanie tej odmiany jako substytutu kardamonu tajskiego czy zielonego. Użycie nieprawidłowej odmiany, lub nieprawidłowych ilości może całkowcie zaburzyć balans smakowy przygotowywanego przez nas dania.
Ta egzotyczna przyprawa ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jest bogata w olejki eteryczne, szereg witamin, minerałów i antyoksydantów. Jest znana z dużej ilości zawartej w niej żelaza. Przez wielu kardamon uważany jest afrodyzjak.
W kuchni kardamonu używa się zarówno do dań głównych, jak i deserów, napojów, wypieków itp. Jest np. bardzo smacznym dodatkiem do kawy, lekko zaostrzając jej smak. Użyliśmy kardamonu do przepysznego i bardzo aromatycznego Masala czaj. Mamy na blogu szereg przepisów z użyciem kardamonu, m.in.: Chiński hamburger – Rou Jia Mo, Tajskie ciasto ryżowe, Kurczak maślany, Różane kulfi czy Sezamowo – kardamonowe ciasteczka z orzechami nerkowca.
Skomentuj