Gorczyca jest przyprawą używaną od bardzo dawna. Pojawiała się na chińskich stołach tysiące lat temu a Rzymianie używali jej do piklowania.
Najczęściej spotykane są dwa rodzaje nasion gorczycy: żółta i brązowa. Nasiona tej jaśniejszej są nieco większe ale znacznie delikatniejsze w smaku. Gorczyca jest głównym składnikiem musztardy. W Ameryce najczęściej do robienia musztardy używa się żółtej gorczycy, w Europie czy Azji często stosuje się mieszankę obu rodzajów a niekiedy tylko mocniejszą brązową odmianę. Niekiedy spotykana jest jeszcze trzecia odmiana czarnej gorczycy, szczególnie popularnej w krajach azjatyckich, jeszcze mocniejszej w smaku, niż brązowa.
Najczęściej nasiona gorczycy sprzedaje się w całości. Po roztarciu i zmieszaniu z wodą uzyskujemy ostrą i mocną pastę. Bardzo łatwo jest więc samemu zrobić sobie swoją własną musztardę lub sos musztardowy od podstaw.
Nasiona gorczycy od zawsze, oprócz swoich zastosowań kulinarnych, cenione były za właściwości zdrowotne. Gorczyca jest szczególnie bogata w witaminy z grupy B, szereg antyoksydantów, w tym witaminy A,C,E czy K. Nasiona gorczycy mają również pozytywny wpływ na zdrowie dzięki zawartym w niej minerałom, takim jak wapno, mangan, miedź, żelazo, cynk i selen. W medycynie tradycyjnej nasiona gorczycy stosowane są na ból mięśni i reumatyzm. W Indiach wierzy się, że olej gorczycowy stymuluje wzrost włosów. Olej gorczycowy jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków.
Jedzone w niezbyt dużych ilościach nasiona gorczycy nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Nadmierne spożywanie może powodować podrażnienia żołądka.
Nasiona gorczycy, oprócz swojego powszechnego użycia do produkcji musztardy, są szczególnie popularnym składnikiem kuchni indyjskiej, pakistańskiej a także niemieckiej. Przez pewien czas uważano, że olej gorczycowy, niezwykle popularny składnik kuchni indyjskiej czy pakistańskiej, jest niezdrowy dla człowieka, lecz od później udowodniono, że w zawiera wiele cennych składników, ma pozytywny wpływ na pracę serca i w rzeczywistości może być jednym ze zdrowszych tłuszczy. Zawiera minimalne niekorzystnych tłuszczy nasyconych, za to dużą ilość np. tłuszczy typu omega-3.
Użyliśmy nasion gorczycy do wielu przepisów, szczególnie tych z kuchni indyjskiej, np.: Okra z kwaśnym mlekiem, Mango chutney, czy Kokosowe curry z okrą i oberżyną. Oprócz tego mamy kilka przepisów kuchni malezyjskiej, jak np.: przepyszna i chrupiąca makrela z przepisu Smażona makrela z sosem ostro-kwaśnym, czy piekielnie ostre Diabelskie curry. Przygotowywaliśmy też z nasion gorczycy własny sos do chińskiego Kurczaka w sosie gorczycowym.
Skomentuj