Moringa olejodajna jest rośliną, którą od dawna jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Jest to drzewo pochodzące z okolic Indii, ale także powszechnie uprawiane w klimacie tropikalnym – w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Ponieważ korzenie moringi mają smak podobny do chrzanu, często używa się również nazwy „drzewo chrzanowe”.
Drzewo chrzanowe jest rośliną niezwykle wydajną i wykorzystuje się je praktycznie w całości. Liście, pędy czy owoce stosowane są do celów spożywczych. Wspomniane wcześniej korzenie o chrzanowym smaku, mają silne właściwości antybakteryjne. Z nasion moringi uzyskuje się duże ilości cenionego wysokiej jakości oleju, który może być używany zarówno jako olej jadalny, jak i do produkcji kosmetyków. Możliwe jest także wykorzystywanie oleju z nasion moringi do produkcji biopaliw. Pozostała po produkcji oleju miazga z nasion jest bardzo dobrym nawozem lub karmą dla krów.
W kuchni różne części drzewa moringi wykorzystuje się do potraw curry, zup czy sałatek. Jest to popularny składnik w kuchni azjatyckiej, szczególnie filipińskiej. Drzewo chrzanowe jest stosunkowo tanie i łatwie w uprawie, bardzo wydajne i szczególnie odporne na choroby. Liście, owoce, korzenie i pędy zawierają duże ilości cennych dla zdrowia minerałów, witamin i antyoksydantów i są również bardzo pożywne. Naukowcy uważają, że moringa ma bardzo wysoki poziom białka, który można porównywać tylko do soi. Jest więc to rośliną, która stanowić może cenny składnik diety, dla tych, którzy nie jedzą mięsa czy nie mogą spożywać mleka czy jajek.
Moringa w medycynie naturalnej stosowana jest do leczenia m.in. anemii, reumatyzmu, astmy, bólów brzucha, nadciśnienia i wielu innych. Spożywana jest jako naturalny sposób wzmocnienia układu odpornościowego oraz jako afrodyzjak. Liście moringi, zwłaszcza po sproszkowaniu, są naukowo udowodnionym, naturalnym środkiem na nawet dwukrotne zwiększenie wytwarzania mleka u karmiących matek.
Skomentuj