Kapusta sitowata (inaczej: gorczyca sarepska) pochodzi z podhimalajskich równin, gdzie od bardzo dawnych czasów była uprawiana dla swoich liści i oleistych nasion. Istnieje wiele odmian tej rośliny. Jej liście są szerokie i mniej lub bardziej postrzępione na brzegach w zależności od typu. Podobnie z łodygą, która może być dość cienka i wiotka, ale i bardzo szeroka i gruba. Z reguły, młode, miękkie liście zbierane są, kiedy roślina osiąga ok. 60 cm wysokości. Jeśli pozwoli się jej rosnąć dalej, dochodzi do 150 cm i pojawiają się na niej żółte kwiaty, które następnie rozwijają się w strąki nasion gorczycy.
Gorczyca sarepska jest jedną z najbardziej odżywczych roślin liściastych na świecie. Zawiera bardzo dużo witaminy A, C, K, karotenów, flawonoidów oraz minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, potasu, cynku, selenu, manganu. Regularne jedzenie kapusty sitowatej pomaga w zapobieganiu rozwojowi artretyzmu, osteoporozy, anemii i sądzi się, że chroni nas przed chorobami sercowo – naczyniowymi, astmą i rakiem prostaty.
Kapusta sitowata jest lekko pieprzowa w smaku i przypomina trochę mieszankę chrzanu z musztardą. Po zblanszowaniu, zmiksowaniu i ugotowaniu z przyprawami i warzywami daje pyszną i popularną indyjską potrawę sarson ka saag. Dodaje się ją również do zup, potraw stir-fry, do farszu w onigiri, ale przede wszystkim wykorzystuje się kapustę sitowatą w postaci marynowanej, zazwyczaj jako dodatek do dań głównych.
Skomentuj