Ryż jaśminowy jest gatunkiem ryżu długoziarnistego uprawianego przede wszystkim w Tajlandii, a w mniejszych ilościach też w Laosie, Kambodży i Wietnamie. Ma lekko słodkawy smak, jest wilgotny i miękki po ugotowaniu. Podaje się go do potraw stir-fry, grillowanych, pieczonych i duszonych oraz do zup. Do dań opartych na smażeniu ryżu odpowiedniejsze są gatunki twardsze, jak np. ryż Basmati.
Nazwa „aromatyczny ryż jaśminowy”, często bywa źle interpretowana przez co panuje ogólne przeświadczenie, że ryż ten pachnie jaśminem. Tymczasem jego powiązanie z jaśminem dotyczy wyglądu. Połyskujące perłowo surowe ziarenka przypominają nieco płatki kwiatów jaśminu. Gotujący się ryż pachnie raczej jak pandan.
Ryżu jaśminowego używa cały świat. Jeśli chodzi zaś o Tajlandię, to ten rodzaj ryżu króluje głównie w na południu i w centrum. Warunki pogodowe, ukształtowanie terenu i rodzaj gleby północy kraju sprzyjają uprawie ryżu kleistego, dlatego ten ryż przejął tamtejszy rynek.
W sklepach można spotkać ryż jaśminowy w różnych cenach, które zależą głównie od tego z jakiego zbioru pochodzi ryż. Ryż świeżo zebrany zawiera najwięcej wilgoci i smaku, dlatego jest najdroższy. Jednak ryż, który poleżał dłużej jest łatwiejszy do gotowania (zawartość wody w ziarenkach jest bardziej równomierna), a ziarenka lepiej zachowują swoją strukturę po przyrządzeniu.
Skomentuj