Papaja plasuje się w pierwszej piątce najzdrowszych owoców świata. Jest wiele rodzajów papai, od małych i okrągłych, po bardzo wydłużone. Używa się ich w dojrzałej i niedojrzałej (zielonej) formie. Prawie biały, twardy miąższ zielonej papai praktycznie nie ma smaku, ale jest chrupki i robi się z niego wspaniałe sałatki (np. Najlepsze som tam z zielonej papai, Grillowane krewetki z sałatką z zielonej papai i mango) lub dodaje do gotowanych potraw. Papaję obieramy ze skórki i szatkujemy, aż dojdziemy do miękkiego środka wypełnionego białymi ziarenkami. Miąższ dojrzałej papai zaś, jest różowopomarańczowy i miękki. Można go pokroić na kawałki i dodać do sałatek (Sałatka owocowa z dressingiem z marakui, Sałatka owocowa z pikantnym syropem), zmiksować i zrobić z niego mus (Miodowa panna cotta z musiem z imbiru i papai, Grillowany ananas z sokiem z papai), albo użyć całe połówki do innego rodzaju deserów (Pieczona papaja z imbirem), a nawet dodać do sushi (Uramaki z łososiem, papają i awokado). Dojrzałą papaję obieramy, przecinamy na pół, wydrążamy środek (nasiona są czarne) i kroimy na odpowiednie kawałki. Nasiona papai są jadalne i często używa się ich do dekoracji potraw.
Dojrzała i niedojrzała forma papai mają podobne właściwości odżywcze, ale jest kilka znaczących różnic. Zielona papaja zawiera więcej potasu i ma wyższą zawartość papainy. Papaina jest bardzo ważnym enzymem biorącym udział w trawieniu białka. Zielona papaja wydziela lateks, na który niektórzy ludzie mogą być uczuleni, a kobiety w ciąży powinni unikać.
A oto jakie wspólne, ważne właściwości zdrowotne mają obie formy papai:
- Działają antyzapalnie. To również dzięki papainie, która pomaga redukować stany zapalne, w tym zapalenie stawów i astmę.
- Są bogate w antyoksydanty. Zapobiegają utlenianiu cholesterolu, który w tej formie zatyka arterie. Zmniejsza się dzięki temu ryzyko ataku serca i udaru.
- Są bogate w błonnik, który wiąże toksyny i w ten sposób wydala je z organizmu, co zapobiega nowotworom jelita grubego.
- Pomagają w problemach z trawieniem. Jeśli papaja jedzona jest regularnie, organizm nie będzie miał problemów z biegunkami, zaparciami itp.
- Są bogate w witaminę A, która szczególnie ważna jest dla palaczy i osób narażonych na dym papierosowy, gdyż redukuje stany zapalne w płucach.
- Sok z papai (zwłaszcza zielonej) pomaga w skurczach mięśni macicy, przez co uregulowuje cykle miesiączkowe.
- Papaina pomaga w złuszczaniu skóry. Można robić sobie maseczki z papai.
Skomentuj