Sos sojowy, wytwarzany ze sfermentowanej soi, to chyba najbardziej znany produkt spożywczy z Azji. Używa się go obecnie na całym świecie. Proces wytwarzania sosu sojowego jest długotrwały. Ziarna soi są czyszczone, namaczane do zmięknięcia, parowane, a następnie mieszane z drożdżami i mąką pszenną. Mikstura fermentuje przez około 2 lata, po czym odfiltrowuje się ją i butelkuje. Procesu tego nie można skrócić, by otrzymać produkt dobrej jakości. Dlatego dostępne czasem sosy sojowe o wyjątkowo niskiej cenie i jakości, będą miały znacznie gorszy smak.
Jest kilka rodzajów sosów sojowych, ale najczęściej używamy jasnego lub ciemnego sosu sojowego. Jasny sos sojowy jest pierwszym ekstraktem (podobnie jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia), ma delikatny smak i jest jasnobrązowy. Używa się zazwyczaj do potraw sit-fry, marynat, duszenia mięsa, a także na jego bazie przygotowuje się sosy do maczania.
Sosy sojowe pochodzące z różnych krajów różnią się często dość znacznie. Do naszych potraw, o ile przepis nie mówi inaczej, używamy zazwyczaj chińskiego sosu sojowego „Superior soy sauce” lub tajskiej marki Healthy Boy. Jeśli chodzi o japoński sos sojowy, to najczęściej spotykaną marką jest Kikkoman. Jest go kilka rodzajów, różniących się słonością oraz intensywnością barwy.
Skomentuj