Czarny ocet ryżowy produkowany jest z mieszanki ryżu kleistego oraz innych ziaren, którymi mogą być: inny ryż, pszenica, jęczmień. Cały proces jest czymś pomiędzy produkcją wina ryżowego i sosu sojowego. W skrócie polega na: namaczaniu ziaren, parowaniu, ochładzaniu, wstępnej fermentacji w obecności drożdży, późniejszej fermentacji z kwasem octowym, wygrzewaniu na słońcu w ciągu dnia i ochładzaniu w nocy (przez 6-7 miesięcy), filtrowaniu i pasteryzacji.
Czarny ocet ryżowy ma ładny aromat i słodkawy, łagodnie kwaśny smak, absolutnie nie ostry jak destylowany ocet z Zachodu. Przeciętnie jest 5-6% i w sumie jesteśmy w stanie napić się go samego. W Chinach produkowanych jest wiele rodzajów octu ryżowego, ale eksportuje się tylko kilka. W przeciwieństwie do wina ryżowego, ocet może być przechowywany prawie w nieskończoność. Niektórzy twierdzą nawet, że z wiekiem robi się coraz lepszy.
Czarny ocet ryżowy jest bardzo często używany w kuchni chińskiej. Najczęściej dodaje się go do gotowania potraw, ze względu na jego łagodniejszy smak niż ma biały ocet ryżowy, którego z kolei używa się bardziej do piklowania i w sosach do maczania. Ocet ryżowy jest dobry na trawienie, obniża ciśnienie, leczy kaszel i grypę.
Skomentuj