Są takie składniki, którym przypisuje się wszelkie wspaniałe właściwości. Dziadek naszej blogowej Joli mówił o takich rzeczach, że są „na duchoty, na skrzypoty i na rozmaite zgryzoty”. Dokładnie takim składnikiem jest żeń-szeń, czyli korzeń, któremu przypisuje się tyle niesamowitych właściwości, że po zjedzeniu jednego człowiek powinien zyskać moc Supermana. Już sama alternatywna polska nazwa „wszechlek” sugeruje, że mamy do czynienia z czymś wspaniałym.
Jest sporo rodzajów żeń-szenia, ale najważniejsze są trzy podstawowe typy: azjatycki (panax), amerykański i syberyjski. Te dwa ostatnie mają nieco osłabiane działanie. I tu się pojawia podstawowe pytanie: jakie działanie?
Choć wielu naukowców prowadziło badania nad żeń-szeniem, to nie ma w 100% jednoznacznych badań wskazujących na jakieś jego szczególne działanie. Jednocześnie są jednak badania twierdzące, że żeń-szeń faktycznie wpływa pozytywnie na nasz organizm, choć nie do końca wiadomo jak. Niestety, jak to zwykle bywa, naukowcy się spierają i jedne badania przeczą często drugim. Naukowcy naukowcami, ale kilkutysięczna tradycja chińskiej medycyny też nie jest bez znaczenia. Chińczycy od dawna uważają żeń-szeń za lek na niezliczoną ilość przypadłości. Uważa się, że żeń-szeń poprawia nasz stan fizyczny, jest silnym afrodyzjakiem (zwłaszcza azjatycki), pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, wpływa bardzo pozytywnie na pamięć i pracę mózgu, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory i wiele innych.
Na rynku są niezliczone ilości preparatów z żeń-szeniem, od tabletek, poprzez napoje regeneracyjne, herbatki itp. Jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie żen-szenia do naszej diety, to według nas, najlepiej chyba jest kupić sobie suszone korzenie żeń-szenia i robić sobie samemu napary z niewielkich ilości.
Żeń-szeń nie ma zbyt wielu skutków ubocznych i występują niezwykle rzadko. Jego nadmierne spożycie może powodować u niektórych bezsenność, biegunkę, bóle głowy i podenerwowanie.
Naszym blogu użyliśmy suszonego korzenia żeń-szenia do przygotowania pysznej i zdrowej zupy: Chiński zdrowotny rosół.