Produkt ten powstaje w wyniku palenia drzewa bambusowego w bardzo wysokiej temperaturze. Jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu oraz do celów domowych pod różnymi postaciami. Ponieważ ma bardzo silne właściwości absorbujące wykorzystuje się go np.: do pochłaniania zapachów, usuwania szkodliwych substancji (bakterie, wirusy, pestycydy, metale ciężkie itp.) z wody i żywności, nawożenia roślin, produkcji kosmetyków i wielu innych. Bardzo ciekawym zastosowaniem jest użycie go do produkcji antyalergicznych materiałów na ubrania czy poduszki.
W kuchni używa się go głównie jako naturalny barwnik do wypieków, makaronów, deserów (np. „Marmurkowe” kleiste kulki ryżowe z orzechową posypką). Najpowszechniej stosowany jest w Japonii, ale obecnie coraz częściej restauracje czy piekarnie używają go, by urozmaicić wygląd swoich wyrobów.
W sprzedaży sproszkowany węgiel bambusowy dostępny jest w różnych stopniach czystości i rozdrobnienia. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać go w kuchni, musimy wybrać węgiel oznaczony jako produkt do celów spożywczych. Ponieważ łączy się on bardzo dobrze z wodą można go również pić dla oczyszczenia organizmu, przy zatruciach pokarmowych, infekcjach, problemach z trawieniem itd.
Skomentuj