Niebieski groszek (inaczej: groszek motylkowy, klitoria ternateńska, po tajsku: ดอกอัญชัน – dok anchan), to pnącze pochodzące z południa Azji, z okolic równika. Roślina ta ceniona jest głównie za piękne kwiaty o wyjątkowym wyglądzie, które znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, ale przede wszystkim mają niezliczone właściwości lecznicze. Od dawien dawna wykorzystuje się antydepresyjne, antyzapalne i antyrakowe właściwości niebieskiego groszku. Ekstrakt z tych kwiatów dodawany jest również do preparatów do pielęgnacji włosów.
Niebieski groszek funkcjonuje pod wieloma nazwami, ale popularna jest również na całym świecie jej łacińska nazwa: Clitoria ternatea, gdyż świeży kwiat przypomina wyglądem… żeński organ płciowy.
Kwiaty niebieskiego groszku zawdzięczają swój piękny kolor antocyjanom, czyli grupie związków z grupy flawonoidów. Napar z tych kwiatów daje wspaniały, naturalny barwnik do żywności i wszelaka żywność o odcieniu niebieskiego, fioletowego i różowego przygotowywana w Tajlandii i Malezji powstaje z dodatkiem barwnika z kwiatów niebieskiego groszku. Barwione tak są m.in. desery (np. khanom chan), przekąski (jak chow muang), napoje i drinki (nam dok anchan), a także ryż jaśminowy podczas gotowania. Wszystkie te potrawy i napoje są bardzo atrakcyjne wizualnie i wprawiają w zachwyt turystów, dlatego w tajskich hotelach wita się gości powitalnym drinkiem przygotowanym z dodatkiem niebieskiego groszku. Kwiaty nie służą tylko do przygotowywania naparów, czy herbat, ale jedzone są również w całości, np. w sałatkach.
Napar z kwiatów niebieskiego groszku przygotowuje się bardzo prosto, zalewając wrzątkiem suszone lub świeże kwiaty. Barwnik w kwiatach jest tak intensywny, że wystarczy zaledwie kilka kwiatków na szklankę wody, by otrzymać głęboko granatowy ekstrakt. Przy użytych zaledwie kilku kwiatkach, mimo pięknej barwy, smak będzie znikomo mały, ale kiedy dodamy więcej sztuk, pojawia się lekko kwiatowy smak, zbliżony do hibiskusa. Można zaparzać dowolną ilość kwiatów na taką samą ilość wody. Wszystko zależy od tego jaką moc barwnika lub smaku chcemy uzyskać. Warto dodać, że z jednej porcji kwiatów można przyrządzić kilka naparów po sobie i ciągle barwa ekstraktów będzie intensywna. Ekstrakt z kwiatów zielonego groszku zmienia kolor w zależności od pH (podobnie jak np. sok z czerwonej kapusty), dlatego dolewając nieco soku z cytryny lub limonki, otrzymać można odcienie fioletowej barwy.