Liście lotosu, kwiatu o niezwykłym znaczeniu religijnym dla hinduizmu i buddyzmu, są często stosowane w kuchni azjatyckiej. Jako składnik kulinarny znane są od czasów starożytnego Egiptu, gdzie cenione były za swoje właściwości zdrowotne.
W kuchniach azjatyckich liści lotosu używa się zazwyczaj do przygotowywania parowanych potraw na bazie ryżu jaśminowego i kleistego, choć np. w Chinach zawija się w nie całego kurczaka, a potem piecze. Zarówno świeże, jak i suszone liście dodają parowanej w nich potrawie delikatnego i przyjemnego smaku, zbliżonego do smaku herbaty. Na naszym blogu użyliśmy liści lotosu np. do „Ryżu jaśminowego parowanego w liściach lotosu“.
Świeże liście lotosu z oczywistych względów nie są łatwo dostępne. W sklepach azjatyckich i internetowych można kupić suszone liście, które trzeba namoczyć przed użyciem. Wbrew pozorom nie jest to wcale zadanie banalne do wykonania. Liście lotosu mają wyjątkową właściwość polegającą na tym, że nie namakają i samooczyszczają się. Krople wody toczą się po mikroskopijnie chropowatej powierzchni liścia i krążąc zbierają brud. Samooczyszczanie się lotosu jest jednym z powodów, dla którego roślina ta ma tak duże znaczenie religijne (mimo, że rośnie w mulistych wodach, to zawsze pozostaje czysta). Żeby namoczyć liście w zimnej wodzie, najlepiej jest je lekko czymś przygnieść, by pozostawały pod powierzchnią. Suszone liście lotosu są bardzo kruche i delikatne, więc trzeba cały proces przeprowadzać bardzo ostrożnie. Można, jeszcze ostrożniej, zalać je gorącą wodą, co przyspiesza proces mięknięcia liści.
Liście lotosu, jak już wspominaliśmy wcześniej, wykorzystywane były od dawna w medycynie naturalnej. Po ususzeniu i sproszkowaniu przyrządza się z nich herbatę, która ma szereg właściwości zdrowotnych. Niektórzy, zamiast herbaty, wolą sproszkowane liście lotosu zażywać w kapsułkach. Liście lotosu m.in. zwiększają przepływ krwi i obniżają jej ciśnienie, redukują uczucie niepokoju i objawy stresu, wspomagają pracę wątroby, mają właściwości antygrzybiczne i przeciwbakteryjne, leczą problemy żołądkowe, poprawiają metabolizm oraz pomagają zrzucić zbędne kilogramy.