Przez stulecia w Wietnamie królowała herbata, która przywędrowała tam z Chin. Jednak gdy od XVIII wieku Wietnam stał się miejscem, do którego zaczęli ściągać kolonizatorzy z Holandii i Francji, pomału coraz powszechniejsza stała się przywieziona przez nich kawa. Pod koniec XIX wieku Francuzi zaczęli rozwijać przemysł związany z uprawami i produkcją kawy. Z początku to w Laosie i Kambodży pojawiały się pierwsze uprawy kawy, jednak z czasem to właśnie Wietnam wyrósł na głównego producenta w regionie. Obecnie Wietnam jest drugim, po Brazylii, największym producentem kawy na świecie!
Istnieje wiele opinii na temat wietnamskiej kawy. Część ekspertów ocenia, ze farmerzy z Wietnamu nadużywają nawozów sztucznych, by przyspieszyć produkcję. Spora część uprawy kawy w Wietnamie opiera się na niewielkich gospodarstwach, które by sprostać zamawianym ilościom, kosztom i niskim cenom skupu, niestety sięgają po sztuczne rozwiązania. Wietnamscy eksperci od przemysłu kawowego uważają, że część winy za obniżenie się jakości części upraw ponoszą także najwięksi importerzy wietnamskiej kawy, którzy narzucają coraz niższe ceny skupu.
Nadal jednak bez większego problemu można kupić wiele rodzajów wietnamskiej kawy o bardzo dobrej jakości i wspaniałym smaku. Podczas gdy na świecie najczęściej uprawianym gatunkiem kawy jest Arabica, to Wietnam słynie z mocniejszego gatunku, czyli kawy Robusta. Bardzo często w sklepach można dostać wyjątkowo smaczne mieszanki obu tych gatunków.
Tradycyjnie uprawiana kawa wietnamska następnie poddana prawidłowemu parzeniu ziaren, ma wyjątkowo dobry smak, który nawet osoby nie będące smakoszami kawy, uważają za charakterystyczny. Niestety coraz częściej na świecie, plantatorzy kawy oraz wielkie sieci sprzedające kawę, często przyspieszają proces parzenia ziaren kawy poprzez stosowanie zbyt wysokich temperatur. Taka metoda znacznie osłabia smak i aromat kawy. Stosowana przez wietnamskich producentów kawy tradycyjna procedura parzenia ziaren znacznie dłużej na niższej temperaturze sprawia, że kawa ma znacznie wyraźniejszy smak i zapach.
Na samym końcu należy wspomnieć o typowym dla Wietnamu, a także Laosu, Kambodży, Tajlandii i okolicznych rejonów, sposobie zaparzania już zmielonej kawy. Po pierwsze ziarna nie są mielone tak drobno, jak zazwyczaj w innych częściach świata. Następnie kawę parzy się za pomocą nieskomplikowanych metalowych zaparzarek (phin). Kawę parzy się dla jednej osoby następująco: na filiżance stawia się zaparzarkę, w której lekko dociśniętą kawę (1-2 łyżeczki) zalewa się gorącą wodą, by kawą nasiąkła. Gdy kawa zacznie spływać z zaparzarki do filiżanki, dolewa się do zaparzarki odpowiednią ilość wody.
Dość często na dno filiżanki wlewa się kilka łyżeczek słodzonego mleka skondensowanego i miesza z kawą. Taką słodką kawę albo wypija się na ciepło albo przelewa do szklanki z lodem. Wietnamska kawa mrożona to, według nas, jeden z najbardziej orzeźwiających napojów na świecie.
Kawę wietnamską można też wykorzystywać np. do ciast, takich jak wietnamska tarta kawowa, lub innych deserów, jak np. proponowanego na naszym blogu azjatyckiego affogato.

Często kawa wietnamska oznaczona jest numerkami od 1 do 5. Każdy z numerków oznacza inny rodzaj mieszanki ziaren kawy.
Skomentuj