
Cukier palmowy – miękki
Cukier palmowy otrzymywany jest z soku palmowego (palmy cukrowej, palmyra lub daktylowej), gromadzonego z pąków kwiatowych na samym szczycie palmy. Pąki są nacinane i pod nimi umieszcza się pojemniki, do których spływa sok. Pojemniki wysmarowywane są od wewnątrz sokiem z limonek, by sok nie fermentował. Sok zbierany jest na plantacjach każdego dnia, a następnie umieszczany w wielkich wokach i gotowany, by odparować wodę. Kiedy większość wody zostanie z soku usunięta, a pozostały cukier będzie już bardzo gęsty i lepki, przelewa się go do foremek. Po zastygnięciu cukier jest wyjmowany i w takiej postaci trafia do handlu.
Cukier palmowy może mieć kolor od jasnobeżowego do ciemnobrązowego i ma wspaniały, karmelowy posmak. Kolor, smak, konsystencja i stopień słodkości cukru palmowego zależą od wielu czynników, m.in. od pory roku, w której zbierany jest sok palmowy, od rodzaju palmy, czy od temperatury, w której jest wygotowywany. Poszczególne partie cukru palmowego nawet tej samej firmy mogą być więc nieco różne. Generalnie, im cukier jest ciemniejszy, tym ma bogatszy smak i aromat. Cukier palmowy dostępny jest nie tylko w twardych krążkach, ale i w nieco bardziej miękkiej formie w plastikowych pojemnikach, a nawet w bardzo miękkiej postaci (jak gęsty miód) w woreczkach foliowych. Najwspanialszy smak ma cukier jak na zdjęciu powyżej. Sprowadziliśmy go z Tajlandii, bo nigdzie takiego dostać nie można. Ma smak nie do opisania! Jakość cukru palmowego ma duży wpływ na smak potrawy, zwłaszcza deserów, gdzie dodaje się go często w bardzo dużych ilościach. Cukru palmowego nie trzeba trzymać w lodówce, ale należy go zamknąć szczelnie i położyć z dala od słońca. Cukier palmowy nie może być być przechowywany nieskończenie długo. Źle przechowywany albo po prostu po długim czasie może pokryć się pleśnią.
Cukru palmowego używamy nie tylko do deserów, ale też do przygotowywania potraw curry i innych dań na słono. Jeśli absolutnie nie możecie znaleźć w sklepie cukru palmowego, zastąpcie go brązowym cukrem.
W azjatyckich przydrożnych budkach można spotkać w ofercie brązowawy, świeży nektar z palmy cukrowej, który jest wspaniałym, aromatycznym napojem z wyraźnym dymnym smakiem. Jest to świeżo zebrany sok z palmy, jeszcze przed przeprowadzeniem procesu odparowywania.
Cukier palmowy jest bardzo zdrowy. Ma bardzo niski indeks glikemiczny, więc poleca się go diabetykom. Jest bogaty w wiele podstawowych witamin i minerałów, m.in.: potas, cynk, żelazo, wit. B1, B2, B3, B6. Ponieważ nie jest rafinowany i wybielany jak biały cukier, wszystkie te substancje odżywcze, które są w soku palmowym, zostają też w cukrze.

Cukier palmowy z foremki
Skomentuj