Grzyby shiitake, inaczej twardziaki japońskie, coraz częściej można dostać w sklepach świeże a suszone są bardzo łatwo dostępne. Są bardzo popularnym przysmakiem w wielu krajach azjatyckich i stały się również niezwykle popularne poza Azją.
Mają intensywny smak, który nasila się przy suszeniu. Dodaje się ich do zup i potraw smażonych i są doskonałym składnikiem potraw wegetariańskich. Przed obróbką, należy usunąć nóżki, które są bardzo twarde. Można ich potem użyć do przyrządzania sosów. Shiitake nie należy długo gotować, dlatego dodaje się je często na samym końcu przyrządzania potrawy. Jak większość grzybów, tak też i shiitake są niezwykle uniwersalnym składnikiem w kuchni. Używa się ich do potraw smażonych, zup, gulaszy, a obecnie często można je spotkać jako składnik pizzy
Świeże grzyby przechowywać w torebce papierowej do 3 dni w lodówce.
Shiitake uznawane są w krajach azjatyckich za „eliksir życia” ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Stosuje się je tam przy leczeniu chorób serca, przeziębień, otyłości, nadciśnienia. Mają właściwości antywirusowe i wzmacniające cały organizm. Nie powinno się ich próbować na surowo bądź niedogotowanych, gdyż u niektórych mogą powodować wysypki.
Używamy grzybów shiitake bardzo często i mamy na blogu wiele przepisów z ich wykorzystaniem, m.in.: Grzyby shiitake smażone z liśćmi kolczocha, Ryba gotowana na parze z pąkami lilii i grzybami shiitake, Kurczak z pędami bambusa i grzybami, czy Tom Kha Gai.
Skomentuj