Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) to smaczny grzyb popularny i hodowany na całym świecie. Rośnie dziko na pniach drzew ale jest też hodowany na masową skalę. Boczniaki najczęściej rosną na terenach wilgotnych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Niemal na 100% boczniaki, które można kupić w sklepie lub na targu, będą pochodzić z upraw. Grzyby te są jasnego koloru, mają krótkie nóżki i rosną w sporych pęczkach. Z wyglądu boczniak ostrygowaty przypomina nieco ostrygi i stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Boczniaki są bardzo chętnie jedzone w Azji i uznawane za wyjątkowy przysmak. Mają mięsisty i wyraźny smak i często są stosowane w zastępstwie mięsa w przepisach wegetariańskich.
Boczniaki ostrygowate są delikatne w smaku, świetnie nadają się do smażenia oraz jako dodatek do zup i sosów. Można je również ususzyć, a potem, po wcześniejszym namoczeniu, dodawać do potraw. W kuchni najczęściej używa się do potraw szybko smażonych typu stir-fry ponieważ są bardzo cienkie i gotują się szybko.
Boczniaki ostrygowate są źródłem wielu witamin. Zawierają składniki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Są wykorzystywane w medycynie azjatyckiej jako środek wzmacniający, do zmniejszania ciśnienia w oczach. Naukowcy uważają, że zawiera w sobie substancje odpowiedzialne za zmniejszanie się guzów nowotworowych. Są również zalecane diabetykom, gdyż obniżają poziom cukru we krwi.
Są to grzyby bardzo delikatne. Trzeba bardzo uważać, aby ich nie uszkodzić w czasie zbierania, wybierania w sklepie czy przechowywania w domu. Najlepiej jest trzymać je w papierowej torebce w lodówce.
Na naszym blogu jest kilka potraw z wykorzystaniem boczniaków, m.in.: Stir-fry z warzyw, grzybów i krewetek, Sałatka z grzybów, Smażone szparagi z grzybami, Fasolka wężowa z boczniakami, czy też bardzo śmietankowa wersja słynnej zupy Tom Kha Gai.
Skomentuj