Są kraje, które mimo, że leżą pod kołem podbiegunowym, to mają lasy bogate w olbrzymie ilości grzybów. Bez problemu znajdziemy ich mnóstwo w Norwegii, Szwecji czy Finlandii. Nasze rachityczne islandzkie lasy zdecydowanie nie są jednak bogate w grzyby. Dość często grzyby mogłyby być pewnie wyższe od samych drzew, a to już by było bez sensu. W sklepach jest niewyobrażalna ilość zwykłych pieczarek, ale na szczęście w sklepie wietnamskim sprzedają również przepiękne boczniaki królewskie. Są to grzyby naprawdę o wspaniałym kształcie, konsystencji i smaku. Jeżeli macie możliwość, żeby je gdzieś kupić, to naprawdę polecamy.
Akurat teraz na Islandii zaczął się też sezon na grillowaną kukurydzę. Świeże kolby można znaleźć niemal w każdym sklepie i kto żyw smaruje je masłem, posypuje sosem i wrzuca na grilla. Jest to rzecz oczywiście bardzo smaczna, choć absolutnie nie tak smaczna, jak nasza grillowana kukurydza ze słoną śmietanką kokosową.
My tym razem postanowiliśmy zjeść danie, w którym połączone są uwielbiane przez nas boczniaki królewskie i kukurydza. Jest to bardzo proste wegańskie danie, typu stir-fry. Brak mięsa zrekompensowany jest mięstym smakiem grzybów, a kukurydza dodaje przyjemnej słodkości i chrupkości. Jeżeli będziecie mieli problem ze zdobyciem wegetariańskiego sosu do stir-fry, to możecie zastąpić go sosem ostrygowym, ale wtedy danie przestanie być wegańskie i wegetariańskie.
SKŁADNIKI
- 2 łyżki oleju orzechowego
- 1 łyżka zmiażdżonego czosnku
- 2 kolby kukurydzy
- 200 g boczniaków królewskich
- 2 łyżki wody
- 1 łyżka wegetariańskiego sosu do stir-fry
- 1 łyżka sake
- ¼ łyżeczki oleju z prażonego sezamu
- 1 łyżka posiekanego szczypioru (tylko zielone części)
WYKONANIE
Obciąć ziarna z kolb kukurydzy. Grzyby pokroić w 1½ cm kostkę.
Rozgrzać olej w woku do bardzo wysokiej temperatury. Wrzucić czosnek i mieszać przez kilka sekund. Dodać grzyby. Smażyć, aż się zrumienią, po czym wrzucić kukurydzę. Smażyć przez 2 min. Wlać sos do stir-fry, sake, wodę i olej sezamowy. Dokładnie wymieszać. Wsypać szczypior, zamieszać, zdjąć z ognia. Spróbować i jeśli trzeba doprawić solą. Serwować z ryżem jaśminowym.
Skomentuj