Słusznych rozmiarów parowane i przysmażane pierogi z wołowiną i chińskim szczypiorem. Szczypior chiński jest nieco inny od „zwykłego”. Ma dość mocny czosnkowy smak, gałązki są płaskie i twardsze. Jeśli jednak nie możecie go dostać, użyjcie zwykłego szczypioru.
Koreańskie pierogi mandu można też przygotować w wersji wegetariańskiej, zamieniając mięso na tofu (360 g).
SKŁADNIKI
FARSZ
- 2 szklanki posiekanego chińskiego szczypioru (płaskie liście)
- ½ kg mielonej wołowiny
- 60 g suchego makaronu z fasoli mung
- 1 cebula, posiekać
- 200 g kapusty
- 2 jajka
PRZYPRAWA DO FARSZU
- 2½ łyżki jasnego sosu sojowego
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 1 łyżka białego wina
- 2½ łyżki zgniecionego czosnku
- ½ łyżki cukru
- ½ łyżeczki pieprzu
- ½ łyżeczki soli
CIASTO
- 3 szklanki mąki
- ¾ łyżeczki soli
- 1 szklanka wody
SOS DO MACZANIA
- 3 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżeczka octu
- ¼ łyżeczki mielonego ostrego chili
WYKONANIE
Zblanszować kapustę i pokroić ją drobno. Makaron sojowy gotować 3 min., odcedzić i pokroić na małe odcinki. Kapustę i makaron wymieszać w misce z pozostałymi składnikami na farsz. W osobnej misce połączyć wszystkie przyprawy do farszu. Wlać do miski z farszem i dobrze wymieszać.
Wymieszać w misce składniki na ciasto. Zagnieść. Ciasto będzie twarde. Włożyć je do torebki foliowej i zostawić na 20 min. Po tym czasie zagnieść ciasto jeszcze raz (ok. 5 min.) i podzielić je na 24 części. Uformować je w kulki i rozwałkowywać (podsypując mąką) na krążki o średnicy 13-14 cm. Gotowe krążki oprószyć mąką i układać w stertę przekładając jeszcze dodatkowo folią do żywności (wtedy już mamy pewność, że się nie skleją). Podczas rozwałkowywania, kawałki ciasta, z którymi nie pracujemy należy trzymać w torebce foliowej, by nie wysychały.
Na rozwałkowane krążki ciasta kłaść po 1-1,5 czubatej łyżki farszu. Zwilżyć lekko brzeg ciasta i skleić pierogi. Układać je na folii lub pergaminie oprószonym mąką.
Gotowe pierogi układać partiami na bambusowym sitku do gotowania na parze. Bardzo ważne jest by pod każdy pieróg podłożyć kawałek pergaminu, inaczej ciasto przylepi się do sitka. Parować pierogi (można na więcej niż jednym sitku jednocześnie) przez 10 min. Wyjąć pierogi z parownika na talerz i poczekać aż ostygną.
W międzyczasie przygotować sos do maczania mieszając w małej misce wszystkie składniki do jego przygotowania.
Wystudzone pierogi podsmażać partiami na patelni, na sporej ilości oleju. Smażyć, aż skórka mocno się przyrumieni i pierogi będą chrupkie. Podawać gorące z sosem do maczania. Polecamy do nich sałatkę z chińskiego bakłażana w pikantnym sosie – bardzo pasuje.
Skomentuj