Pyszna i chrupiąca wietnamska przekąska z aromatycznym sosem do maczania. Dwa płaty wontonów wypełniamy farszem na bazie krewetek, wieprzowiny, kasztanów wodnych i wielu innych składników, zlepiamy i smażymy, aż będą chrupie i złocisto-brązowe. Do sosu najlepiej jest użyć jak najlepszych, bardzo dojrzałych pomidorów, aby smak był wyraźniejszy.
Tego typu chrupiące wontony to przekąska oryginalnie pochodząca z kuchni chińskiej, ale Wietnamczycy zaadoptowali ją i zmienili według swoich upodobań. Jest to nieskomplikowana potrawa, choć wymaga pewnej ilości składników, żeby uzyskać ciekawy smak. Gotowe i chrupiące wontony maczamy w sosie i zjadamy na tyle szybko, żeby ciasto nie zdążyło zawilgnąć.
Smażone płaty z ciasta na wontony są bardzo smaczne. Przypominają nieco nachos, a w końcu kto by nie lubił chrupiących nachos? :) Pomysł ich smażenia nie jest na naszym blogu czymś nowym, bowiem użyliśmy już ich przy przepisie na tajską „suchą” zupę.
SKŁADNIKI
- ok. 40 płatów ciasta na wontony
- skrobia kukurydziana do oprószania
- olej do głębokiego smażenia
Sos pomidorowy
- 2 łyżki oleju arachidowego
- 10-12 tajskich szalotek
- 2 duże ząbki czosnku
- 4 świeże czerwone tajskie papryczki chili
- 2 łyżki wina ryżowego Shaoxing
- 1 kg dojrzałych pomidorów
- ¾ szklanki bulionu drobiowego
- sos rybny do smaku
Farsz na wontony
- 120 g surowych krewetek bez pancerzy, drobno posiekać
- 70 g mielonej wieprzowiny
- mała garstka smażonych szalotek
- 1½ łyżki oleju szalotkowego
- czubata filiżanka posiekanych świeżych kasztanów wodnych
- garstka posiekanych bardzo drobno grzybów mun (wcześniej moczonych w gorącej wodzie ok. ½ godziny)
- 1 łyżka posiekanych liści kolendry
- 1 łyżka posiekanych białych części szczypioru
- 1¼ łyżki sosu ostrygowego
- 1 łyżka uprażonych i utartych w moździerzu ziaren białego sezamu
- 1 łyżka posiekanych szalotek
- ½ łyżki sosu rybnego
- 1 łyżeczka oleju z prażonego sezamu
- szczypta czarnego pieprzu
WYKONANIE
Wykonanie sosu
Wydrążyć pomidory i posiekać. Drobno posiekać papryczki. Szalotki pokroić na cienkie plasterki (po pokrojeniu powinno wyjść ok. ¾ szklanki). Czosnek zmiażdżyć.
Rozgrzać olej w rondlu, na średnim ogniu. Wrzucić szalotki i smażyć na złoto, od czasu do czasu mieszając. Dodać papryczki oraz czosnek i smażyć przez 1 min. Dodać wino ryżowe, pomidory i bulion. Wymieszać i gotować na małym ogniu przez 45 min, od czasu do czasu mieszając.
Zdjąć z ognia i doprawić sosem rybnym. Przestudzić nieco sos pomidorowy, po czym zmielić blenderem ręcznym do gładkiej konsystencji.
Przygotowanie farszu i składanie wontonów
Wymieszać w misce wszystkie składniki farszu. Odstawić.
Jeśli korzystacie z zamrożonych, gotowych płatów na wontony, należy je rozmrozić nie otwierając opakowania. Po otwarciu, rozdzielić ostrożnie płaty od siebie i trzymać je pod lekko zwilżoną ściereczką.
Wyłożyć pergaminem blaszkę do pieczenia, lub inną dużą powierzchnię, na której będą odkładane zlepione wontony. Oprószyć papier skrobią kukurydzianą.
Wyjmować spod ścierki po dwa płaty na wontony. Brzegi jednego płata zwilżyć dookoła wodą. Na środku położyć łyżeczkę farszu, przykryć drugim płatem i zlepić brzegi (starać się nie zostawiać powietrza wewnątrz zlepionych wontonów). Odkładać wontony na oprószoną powierzchnię i wykonać pozostałe, do wyczerpania składników.
Smażenie i serwowanie
Rozgrzać olej we frytkownicy lub woku do temperatury 180oC. Smażyć wontony partiami, po 3 minuty, aż będą chrupkie i rumiane. Wykładać na blaszkę wyłożoną ręcznikiem papierowym.
Wontony podawać z sosem pomidorowym w osobnej miseczce. Jemy je maczając wontony w sosie.
Szukałam własnie jakiejs ciekawej przekaski na ten weekend. I to był chyba bład, bo siedze w pracy i slinie sie patrzac na ekran. Koniecznie muszę spróbowc.