Słodka wersja słynnych kantońskich bułeczek, które nadziewać można na przeróżne sposoby. Choć pomysł farszu z fasoli w drożdżówkach może się wydać dziwny, uwierzcie że jest to bardzo dobre połączenie. W ogóle desery z pastą z fasoli azuki są smakowite – zajrzyjcie do naszych przepisów na słodkie sajgonki czy ichigo daifuku. Zawsze zachęcamy Was do wykonywania czego się da samodzielnie, więc forsujemy tu własnej roboty pastę z azuki ale jeżeli się komuś wyjątkowo spieszy, może poszukać w sklepach gotowych, puszkowanych takich past.
Nasze bułeczki bułeczki drożdżowe z fasolą azuki są w rozmiarze mini ale jeśli wolicie większe, można ciasto podzielić na dwa razy mniej części, wałkować na większe kółka i nadziewać podwójną porcją pasty. Czas pieczenia należy wówczas wydłużyć o 5 min. Ciekawym pomysłem wydało nam się smarowanie gotowych, przestudzonych bułek miodem. Choć kleją się nieco do palców (zwłaszcza na początku), to można im to wybaczyć bo błyszczą się i prezentują pięknie.
SKŁADNIKI
Ciasto
- 10 łyżek pełnego mleka
- 4 łyżki masła
- 2 łyżeczki suchych drożdży
- 2½ łyżki ciepłej wody
- 1 duże jajko
- 2 ½ łyżki cukru
- 375 g mąki
Farsz (słodka pasta z fasoli azuki)
- 2/3 szklanki suchej fasoli azuki
- 5 łyżek białego cukru
- 2 łyżki ciemnego cukru
- 1½ łyżki oleju
Do posmarowania bułeczek
- 1 duże jajko, lekko roztrzepać
- 2 łyżki miodu, wymieszać z 1 łyżką ciepłej wody
WYKONANIE
Fasolę wypłukać, zalać w misce zimną wodą (do ok. 3 cm powyżej fasoli) i zostawić na ok. 9 godzin.
Odcedzić fasolę i zalać ją w małym garnku świeżą wodą (do ok. 5 cm powyżej fasoli). Gotować na wolnym ogniu, aż fasola będzie bardzo miękka (ok. 1¼ godziny). Zdjąć z ognia, dokładnie odcedzić i przełożyć do malaksera. Do fasoli dodać biały i ciemny cukier. Zmielić całość na gładką pastę.
W rondlu połączyć powstałą pastę z olejem. Podgrzewać na średnim ogniu, ciągle mieszając, aż pasta będzie sama odchodzić od brzegów naczynia, mocno zgęstnieje i wyschnie. Ostudzić pastę i na tym etapie można ją przechować w lodówce do następnego dnia lub od razu użyć do przygotowania farszu.
W rondelku umieścić masło i mleko. Podgrzewać do rozpuszczenia masła. Zdjąć z ognia i ostudzić do ok. 45oC.
W małej misce rozprowadzić drożdże w wodzie. Odstawić na parę minut. Dodać mleko z masłem i jajko. Dobrze wymieszać.
W dużej misce wymieszać mąkę z cukrem. Dodać drożdżową mieszaninę i zagnieść ciasto (nie powinno być potrzebne więcej wody ale jeśli ciasto nie chce się połączyć, można dodać odrobinę). Wyrabiać na stolnicy, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Włożyć ciasto do czystej, posmarowanej lekko olejem miski, przykryć folią do żywności i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 45 min. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Wyjąć ciasto na lekko oprószoną mąką stolnicę, zagnieść parę razy i przekroić na połowę. Jedną połówkę włożyć do miski i zakryć folią, a drugą podzielić na 16 części. Uformować z nich kulki. Każdą kulkę rozpłaszczyć na kółko, a następnie rozwałkować do wielkości ok. 6 cm. Na każde kółko nałożyć po 2 łyżeczki farszu, zakleić i znów uformować w kulkę. Układać bułeczki na blaszce wyłożonej pergaminem (zachować 3 cm odstępu między bułeczkami). Przykryć blaszkę z bułeczkami ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na pół godziny. W tym czasie wykonać to samo z drugą połową ciasta.
Na 10 min. przed końcem czasu wyrastania pierwszej partii, włączyć piekarnik i ustawić temperaturę na 180oC.
Przed włożeniem do piekarnika, posmarować bułeczki roztrzepanym jajkiem. Piec ok. 15 min., do zrumienienia. Wyjąć bułeczki z piekarnika i studzić je na kratce. Kiedy nieco przestygną, posmarować bułeczki rozrobionym z wodą miodem.
Bułeczki dobrze smakują zarówno na ciepło jak i na zimno. Można przechowywać je w lodówce do tygodnia i odgrzewać w piekarniku (do 10 min., w temp. 180oC). Można je też mrozić. Wówczas należy je najpierw rozmrozić przed podgrzaniem.
Skomentuj